ХМІЛЬНИЦЬКА РАЙОННА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДОРОСЛИХ

Серія: Заслужені діячі України

Літописець
міста Хмільника

(Заслужений журналіст України
Сергій Андрійович Гребельський )

 

 

 

 

     У народі говорять, що на журналістів не вчаться , ними народжуються. Саме цей вислів підходить Заслуженому журналісту України Сергію Андрійовичу Гребельському, який близько 50 літ віддав журналістиці.

     Народився 10 грудня 1936 року у м. Хмільнику в сім’ї корінних хмільничан. Великий вплив на малого Сергійка мали батьки, які навчили любити та берегти свою землю. Дитинство та юність пройшли у місті, якому присвятив все подальше життя.

     Перші проби пера розпочав у лавах Радянської Армії, у газеті «Советская авиация». Це були статті про будні солдатської служби того часу.

     Повернувшись з армії додому він назавжди пов’язує своє життя з журналістикою. На Хмільницькій землі розпочав свою роботу у випуску колгоспних багатотиражок сіл Березна та Кривошиї. Перспективного молодого спеціаліста помітило керівництво і запропонували роботу в районній газеті.

     Закінчивши Одеський сільськогосподарський інститут, він все-таки залишається в журналістиці. Його статті про простих трударів, красу рідного краю, історичне минуле, визначних діячів краю згодом помітять в області. Понад тридцять років він присвятить обласній газеті «Вінниччина» на посаді власного кореспондента. Саме тут Сергій Гребельський здобуде не одну високу нагороду, серед них орден «Знак пошани» і почесне звання Заслужений журналіст України.

     У своїх спогадах Сергій Андрійович завжди тепло згадує редактора Володимира Орлика, який був для нього учителем та гарним порадником. Незабутні спогади залишились про зустрічі з Михайлом Стельмахом, Борисом Олійником, Миколою Свидюком та Миколою Луківим.

     На журналістській ниві Сергія Гребельського зустрічались не тільки відомі постаті, але і прості трударі. Саме їм було найбільше присвячено статей та нарисів. Здавалося, на перший погляд, що можна розповісти про селянина, його працю та буденність? У статтях піднімається на п’єдестал праця та честь простого трударя, розкривається повага та любов до рідної землі. Також Сергій Гребельський є унікальним збирачем краєзнавчих сторінок. Любов до краю, написання багатьох історичних нарисів спонукали автора видати книгу про місто. Спільно з Заслуженим лікарем України Наумом Гольденбергом у 1986 р. у світ вийшла книга «Хмільник». У цій книзі не тільки гість міста зможе знайти для себе щось цікаве та неординарне, але і корінний хмільничанин. Історичне минуле, яке перегукується з тим сьогоденням є скарбницею для рідного краю. Історія санаторіїв, пам’ятників та пам’ятних місць, дані про відомих людей – це не весь перелік, що увійшов до цієї книги.

     Чергова книжка Сергія Гребельського з простою назвою «Хмільник місто – курорт» вийшла у світ у 1998 році. У співавторстві з заслуженим лікарем України Петром Думіним книга – путівник знайомить з здравницями міста, історією краю, історичними та пам’ятними місцями, мальовничими куточками природи краю. Розрахована не тільки на відпочиваючих та хмельничан, але і на молодше покоління. Також кожний, хто перегорне сторінки ознайомиться з видатними, історичними постатями краю.

     Поталанило Сергію Гребельському і в наші часи видати книгу «Оздоровниці залізничників -55. Місту – курорту Хмільнику – 645» (2008р.). У цьому виданні розкривається заснування, історія, сучасність та перспективи майбутнього санаторія. Ви зможете познайомитися з видатними лікарями, нагородами та статистичними даними про оздоровницю.Сергію Гребельському притаманні такі якості , як наполегливість, правдивість, серйозність, об’єктивність, справедливість та любов до ближнього. Коли читаєш статті Гребельського, завжди знаходиш щось індивідуальне та неповторне. Його статті були і є історією людей, краю. Завдяки перу С.Гребельського назавжди у пам’яті залишаються нариси про хмельничани полярника В.Семенюка, який побував на Антарктиді у складі 30-ти українських полярників, про священика Василія, про Героя Радянського Союзу В.Порика та багато інших цікавих нарисів.Про статті Гребельського колеги писали: « Усі найкращі публікації Сергія Гребельського, які захопили читача , розрадили тяжкої хвилини, обнадіяли, зарядили оптимізмом , життєрадісністю - неодмінно – з Любові. До людей, до України, до Бога і його істини. Ця любов сповнює його внутрішнім неспокоєм та горінням, які не дозволяють йому жити розміреним та тихим життям пенсіонера». «Тихе життя пенсіонера» це не кредо Сергія Андрійовича. Нове своє розпочав у міськрайонній Раді ветеранів, яку на той час очолював Михайло Моргун. За ініціативою Хмільницької міськрайонної організації ветеранів війни і праці та при підтримці освітянської інтелігенції міста Гребельським були записані спогади ветеранів війни , що увійшли до книги «Хмільничани у роки Великої Вітчизняної війни». Саме він був головою редакційної колегії цього видання.

     Особиста книга Сергія Гребельського « Моргун і К» розповідає не тільки про період Великої вітчизняної війни на території краю, але і роботу міськрайонної організації війни і праці.

     Його громадська діяльність приваблює своєю невтомністю та енергійністю. Сьогодні він один із перших, хто пропонує встановити пам’ятний знак подіям Голодомору 1932 – 1933 рр.. Він був учасником конкурсу «Сім чудес Хмільника».

     Доречно зауважити, що його проект був одним із кращих . Сергія Гребельського ми можемо зустріти на масових заходах з молодшим поколінням. Він завжди є частим гостем бібліотек міста. Близько сорока років Сергій Гребельський є читачем Хмільницької районної бібліотеки для дорослих та членом бібліотечної ради. Подаровані власні книги районній бібліотеці не тільки прикрашають краєзнавчі фонди краю, але і є гордістю бібліотеки. Адже вони розповідають про нашу історію, економіку, медицину та видатних людей. Саме майбутнє покоління буде знати про минуле та наші часи.

      Сергій Андрійович відомий майже всім , як журналіст. Не всім він відомий як поет. Вже відомими стали вірші «Курортний роман» , історичний вірш «Снивода», «Величава пісня місту», «Прощальне слово», яке присвячене П.В.Думіну та «Ода Хмільнику» ,яка була покладена на музику Павла Дубового.

Шаліє біль в попереку,
Артрит бере на «роги»…
Не панікуйте ! В Хмільнику
Поставлять Вас на ноги.

Не варто рватись закордон
В якийсь там Баден - Баден.
Добутий в Хмільнику радон,
Дає недугам раду.

Хто простолюд , а не боржуй,
(Відверто слід сказати),
Той не поїду в Буско Здруй
Себе оздоровляти.

І не поїде на Кавказ
В старе , як світ, Цхалтуро.
Там добре , де немає нас,
Лиш вдома мило й любо.

Шаліє біль в попереку,
Артрит бере на «роги»…
Не панікуйте ! В Хмільнику
Поставлять вас на ноги.

Тож речі – у валізу,
Мерщій на залізницю.
Ми вам відкрили візу
В радонову скарбницю.

     Нещодавно на першому ювілеї літературно – мистецького клубу «Золота троянда» звучав вірш С.Гребельського присвячений членам клубу. На офіційному веб – сайті міста Хмільника було розміщено його публікація про історію створення клубу.

     Про його активну діяльність очільники місцевого самоврядування говорять так: «Територіальній громаді нашого міста – курорту в цьому, напевне, як не багатьом іншим поталанило адже поряд із нами натхненно і творчо працює , не дивлячись на уже пенсійний вік, Сергій Андрійойвич Гребельський. Надзвичайно активний, діловий, багатий на ідеї ізадуми, він є не тільки кмітливим і потужним співорганізатором, а й сміливим, винахідливим та бездоганним учасником усіх велелюдних подій у місті.

     Бойовий , наполегливий , завзятий, людяний він завжди дарує нам щось нове та загадкове. І ми знаємо, що невдовзі Сергій Гребельський порадує нас цікавими ідеями, оригінальними творами та новими задумами, які обов’язково втілить у життя.