Запрoшуємо до Хмільницького краю
Хмільницька земля… Ви можете сказати, що тут такого особливого? Територія цієї землі складає 125,3 тис. га. І на перший погляд такий самий районний центр, як і всі центри Вінниччини. Та насправді – це унікальний район, який має свій родовід, природні та історичні пам’ятки, які є багатством та гордістю краю. Саме тут на цій землі були знайдені перші поселення часів палеоліту (10 – 15 тис. років тому) у с. Колибабинці. Для любителів археологічної спадщини тут чекає поселення трипільців у с. Ш. Греблі, Березна, Голодьки, Пагурці. Ознайомитись з найбільшим поселенням черняхівської культури (3- 4 ст. до н.е.) у Європі Ви зможете у с. Петриківці. У Хмільницькому районі на сьогодні знайдено близько 75 археологічних пам’яток.
Хмільницька земля окрім історичних пам’яток має свою неповторністість і різноманітність. На сьогодні у районі нараховуються заповідники як місцевого так і державного значення. У заказнику загально – державного значення – Хмільницька дача (с. Ш. Гребля можливо, як поталанить зустріти нічну красуню – любку дволисту яка вперше зацвітає на 11 році свого життя. У заповіднику «Сандрацький» водиться ондатра, видра, бобер, лебеді – шипуни, кулики, сіра та рижа чапля.
Неповторний пагорбистий ландшафт приваблює у с. Гулі. Саме тут зібрані незлічена кількість польових квітів високі трави, річкові пороги та скелі, які зберігають не одну таємницю. Горбиста місцевість, річкові повороти запрошують позмагатись у силі та спритності. Як і колись так і сьогодні у річці Південний Буг на цій місцевості ловили рибу: щуки, соми, карасі, коропи, та раки. Сьогодні тут проживає одна людина. Хто хоч раз побуває у Гулях, той знає, що ще не одноразово повертається у це село. Недарма народний месник Устим Кармелюк любив тут бувати. До наших днів збереглося у скелях крісло селянського ватажка. Гулі також можуть запропонувати для бажаючих скарби Устима Кармелюка. Хто зна? Може комусь із нащадків поталанить віднайти заховані скарби Устима Кармелюка. Спливуть роки, зміниться вигляд села, але енергія села залишиться такою як і сто, двісті років тому.
Старожили розповідають, що колись де тепер сосновий ліс було місто Думи. Сьогодні село знаходиться на гористій місцевості, вздовж річки Південний Буг. Затишна місцевість ніби сама запрошувала людей оселитись тут. Річка, скелі, ліс – що ще потрібно людині, щоб відпочити на цій мальовничій місцевості. Найбільшим багатством у селі є чудодійна криниця, яка старожили говорять про неї:«Скільки була земля, стільки була і криниця чистою, з Любов’ю облаштована виховала не одне думенське покоління». Саме біля цієї криниці і зцілювала людей прозорлива Клавдія.
Подорож продовжуємо через Думенки польовою дорогою у с. Чудинівці, прославлене своїми краєвидами та природним багатством. На сьогодні Чудинівці є улюбленим місцем відпочинку хмільничан та гостей з Хмельниччини.
Про с. Клітенка розмова особлива. Тут кожний бажаючий доторкнеться до старих глиняних хат кінця 19, початку 20 століття. На перший погляд убогі хати ніби промовляють: допоможіть, а насправді збережіть свою спадщину, адже вона більше ніколи не повториться.
Прилучитись до спадщини предків можна у таких селах як Кропивна, Ступник, Лозна, Воронівці, Педоси, Вугли.
Приємної та незабутньої Вам мандрівки по Хмільницькому краю… захоплюйтесь, відкривайте та насолоджуйтесь!