Символи Хмільницького краю

     
     З давен- давен   наші пращури  намагались  зобразити щось важливе символічними знаками. Передати  інформацію умовними знаками в майбутнє, поєднати минуле з сьогоденням або просто залишити про себе пам'ять.
             Не були винятком і хмільниччани . Один із перших старовинних символів , який дійшов  до нас є герб міста, якому  понад 500 років. “... такъ какъ около 1500 года, въ  мЪстечкЪ ХмЪльникЪ, для защиты отЪ набЪговЪ ТатарскихЪ, построенЪ замокЪ,  вЪ достопамятность чего, Король ПольскІй, Сигизмундъ ІІІ  .далъ войску
ХмЪльницкому гербъ знаменующій: каменную, въ голубомъ полЪ, башню, огражденную стЪною — серебромъ  изображенныя».
      Під цим  гербом хмільниччани пробули більше 200 років. У січні 1796 року за наказом Катерини ІІ до хмільницької символіки  було доповнено намісницький  символ — двоголовий орел, що означало “місто підпорядковане намісництву, що входить до складу російської імперії і підлягало владі”.
     Подальша історія геральдичної хмільницької символіки переносить у 1987 рік.
Саме тоді було створено директором історичного музею М.К.Іващуком та художником - графіком І.Кущ проект герба. Але в історію Хмільника він увійшов, як значковий символ — тобто значок. Всього  хмільниччани  отримали у спадок 4 значки. Відомі і значки і Хмільницького району. Це значки с. Воронівці до 500 - чя села та  до 85-чя  утворення  Хмільницького району.. Сьогодні сувенірні значки є рідкісними та унікальними.
         
            Доля сучасного герба , печатки, прапора розпочалась у 1996 року на 10 сесії 22 скликання Хмільницької міськради, де був затверджений опис, символіка та положення про міський герб, печатка, прапор.
            Багато місцевих істориків, краєзнавців, ентузіастів, музейних працівників, архівістів вивчали історію Хмільницької геральдики ,  традиції  символіки пращурів. Але на сесії хмільничани затвердили пропонований герб кандитатом історичних наук, науковим співробітником спеціальних історичних дисциплін інституту історії України НАН України  Ю. К. Савчуком. . Срібна фортечна стіна та вежа, відома п'ять століть  -символізує історію міста. Захист від завойовників, а колір  синьої фарби розповість про вірність і чесність, срібно додасть невинність і добробут.
            Хмільницький герб — це безцінна пам'ятка, яка відображає героїчне минуле краю, має своє самоврядування, юридичний статус та свою історію.