Данина людяності і милосердя

День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни відзначається в Україні  14 травня вже п’ятий рік поспіль. Ми згадуємо і вшановуємо українців, які проявили людяність, доброту і любов до ближнього у роки Другої світової війни, ризикуючи власним життям. В Україні досі не всі історії виявлено і задокументовано, тим не менше, 2673 українців уже мають звання Праведника народів світу. За даними ізраїльського національного меморіалу Катастрофи і Героїзму "Яд Вашем" 6 мільйонів євреїв були розстріляні, з них 1,5 мільйонів з України.

Понад 60 років Інститут «Яд Вашем» в Єрусалимі вишукує людей, хто рятував євреїв від Голокосту, тобто нацистської політики знищення. Україна займає четверте місце за кількістю Праведників, попереду лише Польща, Нідерланди та Франція.

 

   

У Хмільнику є Меморіал скорботи загиблим при в’їзді міста і у лісі Велика могила (6 800 розстріляних). Наші краяни у важких умовах, ризикуючи своїм життя і життям родини рятувати єврейських діток та дорослих. На Меморіалі скорботи на пам’ятному знакові викарбувані такі імена Праведників народів світу:

Сторожук Василь і Ксенія (с.Білий Рукав);

Нечипорук Олена (с. Малий Митник);

Лоїк Катерина (с. Малий Митник);

Варфоломєєв Іван і Надія (м.Хмільник);

Шмаль Іван і Дарья (с.Порубинці);

Кулик Єва (с.Порубинці);

Завірюха Федір (с.Забужжя);

Суворова Катерина (м.Хмільник);

Горницька Марія (м.Хмільник);

Кметь Ксенія (с. Колибабинці);

Онушкевич Франя (м.Хмільник);

Поліщук Олександр;

Заплетнюк Клавдія (с.Голодьки);

Богонюк Олександр і Домна (с.Голодьки);

Рибак Марія (с.Голодьки);

Кохановський Володимир і Марія (с.Голодьки);

Стукан Микола і Клавдія (хутір Млинок).

Насправді, їх число набагато більше, не всі приклади рятування євреїв досі відомі. За спогадами, газетними вирізками, які зберігаються у бібліотеці міста відомі також імена хмільничан, які жертвуючи собою та своїми рідними допомагали євреям вижити. Це також:

Новак Микола (м.Хмільник);

Василь Воропай(м.Хмільник);

Ілько Черній (м.Хмільник), який з під носа поліцаїв у бочці для води з гетто вивозив євреїв;

Андрій Горбань (с. Мазурівка);

Родина Любові Парасюк;

Родина Варфоломіївих із с.Соколова;

Наталя  Цибульська (с.Уладівка);

Олександра Паршивлюк;
Казик Чижевський (с.Качанівка);

 Арсей (м.Хмільник).


         Відома історія про молодого єврея, голодного, хворого, який забіг по допомогу у церкву до мазурівського священика. Той під час проповіді наводив слова Христа: «Прийдіть до мене всі, втомлені та обтяжені, приходьте до Мене, і Я дам вам відпочинок». (Апостол Матвій 11:28). І знайшов порятунок!

Кожний із нас робить щоденно вибір, яким бути у цьому світі. У Хмільнику, начальник поліції Тарнавський жорстоко служив загарбникам, а його рідна сестра Віра, ризикуючи власним життям рятувала євреїв.

Війна є війна. Хоч нинішня, чи минулого століття, вона робить свою чорну справу – губить людей. А ще, війна, це  сльози матерів, жінок, дітей, знищення невинних, розруха, зрада і вірність, любов до ближнього, надія врятуватися і бути врятованим, усе те, на чому  з споконвіку тримався світ.

Унікальні  архівні матеріали, спогади очевидців, свідчення зберігаються у нашій книгозбірні. Усіх, хто цікавиться не лише історією Голокосту, запрошуємо до 130-ної   бібліотеки рідного міста.



Автор: краєзнавець
Дата створення: 2025-05-14 09:25:15
Версія для друку