315 років прийняття першої Конституції України
До дня укладення першої Конституції України працівниками читального залу КЗ «Хмільницька публічна бібліотека» підготовлено виставку – історичний нарис «Події,які змінили історію».
Чим важливий цей документ? Де зберігається Конституція Пилипа Орлика?
Конституція Пилипа Орлика – документ великої значущості в історії українського державотворення, перша українська та одна з перших європейських конституцій.
5 квітня 1710 року на зборах козацького містечка Тягина, нині Бендери, на березі річки Дністер була прийнята перша Конституція Пилипа Орлика, і тим започаткований процес творення Конституції в Україні.
Конституція Пилипа Орлика («Статут Війська Запорозького»)– це договір гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика зі старшиною та козацтвом Війська (від усієї старшини та козацтва конституцію Орлика підписав кошовий отаман Кость Гордієнко), який визначав права й обов’язки усіх членів Війська. Написаний латиною і староукраїнською, складається з преамбули та 16 статей.
В ній були сформульовані головні принципи побудови незалежної держави: поділ влади, суверенність, демократизм, соціальність і законність, забезпечення прав і свобод людини та громадянина, правова культура. І хоч вона не набула сили закону, але стала унікальним історичним документом, цінним здобутком політичної правової думки України.
Запрошуємо до перегляду книжкової виставки.
|