Шостий фестиваль подільських громад «Відродимо село – розквітне Україна» відбувся 24 квітня у КЗ «Будинок культури» Хмільницької міської ради. Це ініціатива Видавничого Дому «Моя Вінниччина» спільно з департаментом діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької ОДА, обкомом профспілки працівників агрокомплексу області і Житомирським видавництвом «БУК-ДРУК».
На фестивалі презентувалися книги, видані у серії «Моя Вінниччина» з участю тих авторів, які написали про села Хмільницького району. Ніні деякі села входять до Війтівецької, Уланівської сільських громад та Хмільницької міської територіальної громади. Це книги Війтівецької громади: село Терешпіль, Держанівка, Софіївка, Українське – авторка Тетяна Михалинчук;Уланівська громада: село Маркуші – три автори Василь Паламарчук, Василь Федоришин, Микола Дорош (2016 р.), село Лозна – Броніслав Панасюк (2019 р.), село Кропивна – Василь Петрук (2020 р.); Хмільницька міська територіальна громада – село Куманівці – два автори Гелена Кутиловська (2016р.), Ніна Кравчук-Овчарук (2017р)., Хмільник – Михайло Загниборода (2024р.). Два автори чотирьох книг, які об’єднали сторінки минулого всіх сіл Хмільницького району – Володимир Леванчук (2017р., 2025р.) та Олександр Ткачук 2023 і 2025 роки. 12 книг, які розкривають історичні події, долі людей, спогади старожилів, архівні дослідження, розповіді про минуле і сучасне.
Хвилиною мовчання вшанували всіх загиблих за нашу землю на російсько-українській війні.
На фестиваль приїхала ціла творча команда з Вінниці: Олександр Гордієвич, Андрій Стеблєв, Андрій Тамтура. Вадим Вітковський та Михайло Каменюк, лідери Вінницької письменницької організації відкрили фестиваль і вручили першу премію ім. В. Томчука Андрію Стеблєву та Андрію Тамтурі. Організатори зустрічі літераторів і краєзнавців передали подяку міському голові Миколі Юрчишину від Національної спілки письменників України і підкреслили, що фестивальну весну спеціально ладнували для Хмільника і сусідніх громад, як лідерів у видавничо-краєзнавчій діяльності на Поділлі.
Ведучі Ліна Загородня, Іра Моргуненко, Богдан Заболотний та Владислав Бронюк професійно ознайомили всіх присутніх з авторами дванадцяти книг з серії «Моя Вінниччина».
Автори Микола Дорош, Михайло Загниборода, о.Володимир Леванчук, Василь Петрук, Олександр Ткачук розповідали про свої книги та нові дослідження з історії краю. Двох авторів представляли їхні земляки. Про книгу Ніни Кравчук-Овчарук с. Куманівці розповіла куманівчанка, вчителька української мови Олена Бонсєвич. Книгу «с.Терешпіль і хутори» презентував журналіст, родовід якого походить із Терешполя Анатолій Венгрук. Тамара Сташко познайомила з книгою академіка НАНУ Броніслава Панасюка «Лузна-Лозна, село на Поділлі».
Бібліотекарка краєзнавчої літератури Оксана Михалиця презентувала двох авторів Олександра Ткачука та протоієрея Володимира Леванчука, які написали довідкові видання з історії рідного краю.
Літературна весна у Хмільнику, на думку багатьох гостей фестивалю може стати традиційною, оскільки громади Війтівців, Уланова і Хмільника у редакційному портфелі Видавничого Дому «Моя Вінничина» у лідерах і їхні літературні доробки з краєзнавчої тематики уже в черзі на право бути надрукованими. Такої ж думки і Олексій Євенюк з Житомирського видавництва «БУК-ДРУК», яке вже дало світові понад сто краєзнавчих видань, а спільна мета разом з ВД «Моя Вінниччина» надрукувати тисячу історій про подільські села.
Світлини А.Венгрука
|